JAK SI NAPLÁNOVAT MIKRODOBRODRUŽSTVÍ POMOCÍ NÁSTROJE MAPY.CZ
Kde čerpat inspiraci na mikrodobrodružství? I když píšeme řadu reportů z různých koutů Česka, které obsahují detailní interaktivní záznam trasy, tak nemusíte být vůbec závislí na našich podkladech… Abyste se i vy mohli vydat po naších stopách a zažít podobné mikrodobrodružství jako my, chci ukázat jaké techniky využívám k tomu, abych naplánoval, co možná nejpestřejší mikrodobrodružství, které bude kdekoliv si zamanu… Tak co! Připraveni?
přispěl MAREK LIŠKA
Proč si plánovat sám mikrod.
- Nemusíte být závislí na naších stopách a vždy si přizpůsobit mikrodobrodružství na míru, jak vám vyhovuje. (Nezávislost na našich podkladech.)
- Vydat se po naší stopě znamená pro některé z vás cestu napříč Českem – je to daleko a chcete něco v okolí domova.
- Došla vám inspirace a hledáte další cíle, kterých dosahovat.
Hlavní plánování probíhá doma u počítače. Je to pohodlnější a přehlednější. Ovšem vše si potom lze snadno přenést do telefonu a vzít s sebou do terénu.
Obsah v kostce
- Jak používat počítačovou verzi Mapy.cz k plánování
- Detailní postup jak naplánovat trasu
- Jak přenést vytvořené podklady do mobilu
- Využíváme mapy se svými podklady v terénu
Popis nástroje Mapy.cz
K naplánování pestrého mikrodobrodružství nemusíte mít dar od boha. Stačí k tomu nástroj Mapy.cz. Jedná se o volně přístupné mapové podklady od společnosti Seznam. Aby se dalo vyhledat ve vašem okolí, nebo lokalitě která vás láká, zajímavé cíle a body, je nejprve třeba změnit mapu do její turistické verze. To na počítači provedete v levém horním rohu.
Pro efektivní plánování, kdy jsme schopni vidět zajímavé turistické cíle na mapě, je třeba přepnout mapu do její turistické verze.
Po aktivaci turistické mapy se nyní objeví na monitoru obrazovky turistické stezky a interaktivní body. Ať už se jedná o vyhlídkové místa, historické objekty, odpočívadla, významné stromy, vrcholy, jezera, rozhledny atp… Možná budete překvapeni, jak obsáhlé mapy jsou. Pokud stále nic nevidíte, zkuste použít kolečko myši a zobrazit si bližší pohled na místo. Mnoho bodu se zobrazí až při větším měřítku.
Interaktivní turistické body se zobrazí po bližším pohledu na mapě. Mnohdy k bodům nechybí detailní popis a fotografie. Možná budete překvapeni jejich hustotou. Téměř v každé oblasti se nějaké nacházejí…
Způsob, jak plánuji svá mikrodobrodružství
Vyhledání konkrétního cíle v okolí
Jak už jsem napověděl v minulém odstavci, k vytyčení cíle používám ony interaktivní body. Řekněme, že je například zima a já vím, že potřebuji najít nějakou rozhlednu na které můžu přespat. Stačí do vyhledávacího pole map zadat „rozhledna“ a vyjede mi výčet rozhleden v okolí. A co více, vidím taky jak vypadá! Mohu se podívat na detil místa a během chvíle zvážit, zdali je vhodná pro mikrodobrodružství. Zdali je volně přístupná a je-li tam i ohniště… V létě se může hodit nějaké místo k ochlazení. Stačí zadat do vyhledávacího pole „jezírko“, „jezero“, „rybník“ a jako mávnutím kouzelného proutku nyní víte o všech, ve svém okolí.
Vyhledáním výrazu „rozhledny“ vyhledáme všechny rozhledny v okolí a k tomu se můžeme po rozkliknutí podívat na detail, pokud je rozhledna vhodná na mikrodobrodružství. Většinou totiž místo obsahuje fotografie.
Vyhledání cíle v okolí domova
Chcete-li najít místo v dochozí vzdálenosti od domova, za předpokladu, že nebydlíte někde uprostřed velkoměsta, tak stačí si přiblížit mapy do vašeho bydliště a pomalu prozkoumávat jeho okolí. Jaké interaktivní body se zde nachází? Co za nimi stojí? Možná tak i rázem zjistíte, že jsou ve vašem okolí místa, kde jste v životě nebyli. Já tak například objevil zapadlé jezírko Rohlík. Nebýt zimního mrazivého mikrodobrodružství, kdy jsem hledal nějakou zašitou vodní plochu v okolí, tak bych se tam doteď nikdy nepodíval. Protože bych neměl důvod. Je to jednoduše mimo dosah, není důvod proč tam za normálních okolností jít. Ovšem pro mě to znamenalo kus „divočiny“ uprostřed civilizace. Místo jako zrozené pro mikrodobrodružství. Protože jsem ho z něj na chvíli udělal a bylo k tomuto účelu více než vhodné. A to je i vaším úkolem. Udělat z místa v okolí, které jeví příhodné podmínky k tomu, aby se zde dalo přespat, popř. rozdělat táborák, místo pro vaše následující mikrodobrodružství.
Pěšky, na kole,…?
Máme-li tedy cíl kam vyrazíme, je se nyní třeba zamyslet, jak se na místo dostaneme. Je-li místo vzdáleno do 1-20 kilometrů, dá se to určitě celé odejít pěšky. 20-50 kilometrů může být ideální příležitost pro kolo a nad tuto vzdálenost bych zvážil přiblížit se autem, nebo veřejnou dopravou… Takto to dělám například když razím do hor a chci jít pěšky. Posunu se autem pod kopec a dále pokračuji po vlastních lesními turistickými stezkami.
Vytyčení cesty k našemu cíli
Tímto si vyprofilujeme jakýsi imaginární „tvar“ naší cesty. Mapu si oddálíme a pohledem vidím, zda-li k cíli vede více cest, nebo jen jedna. Buďto je to okruh, pokud si naplánujeme cíl jako průchozí místo, nebo je to přímá cesta, po které se další den ráno vrátíme zpět. Někdy holt není jiná možnost. Ovšem hlavní dřinu nechte na robotovi map. Trasu si nejlépe vyklikejte přímo v mapách, pomoci funkce plánování vpravo nahoře. Zaklikněte relevantní způsob dopravy – tj. panáček znamenající pěšího turistu, nebo kolo, znamenající cyklistu. Poté stačí zadat již kliknutím do mapy start a cíl. Mapy za nás vygenerují relevantní cestu. Ovšem v mnoha případech se nevyhnete přidávání dalších bodů, tak aby trasa trošku vedla podle vašich představ, nebo jste si udělali malou zacházku k tomu vodopádu, který prostě chcete vidět… A to mapám musíte říct.
Názorná ukázka pěší trasy. Začínáme na autobusové zastávce Chlebovice a poté se po vlastních vydáváme na kopec, míjíme rozhlednu a jdeme na vrchol Kubánkov. Zde přespíme. Je zde totiž ohniště a dobré zázemí. Ráno sejdeme druhou stranou do Hukvald. A končíme na autobusové zastávce, kde za chvíli přijede autobus a odveze nás zpět domů…
Přenos vytvořené trasy do telefonu
Máte-li založený účet u Seznamu, můžete v nástroji Mapy.cz využít další skvělou funkci a tím jsou Moje místa. Co to znamená? To, co jste nyní pracně naplánovali, můžete uložit a později se k tomu vrátit. A co je na této funkci nejzajímavější… Uloženou trasu si můžete nyní zobrazit i v telefonu. Tudíž si to vše můžete vzít s sebou a pracovat s tím dále již v terénu. A nebojte, není k tomu zapotřebí spotřebovávat mnoho dat z vašeho mobilního tarifu. Mapy.cz na telefonu totiž nabízí možnost stažení mapových podkladů do uložiště zařízení. A to provedete nejspíše doma na Wi-fi. Ve finále si tak budete v terénu stahovat pouze ony data o trase a případně informace obsahující interaktivní body, budete-li je za pochodu rozklikávat. Tak či tak, spotřebujete pár kilobajtů, maximálně megabajtů dat. Což nic není. A to je oč tu běží.
Vytvořené podklady si lze jednoduše přenést do telefonu. Není třeba žádné kabely a složité importy do zařízení. Stačí mít účet u Seznamu a stáhnout si aplikaci Mapy.cz. Synchronizace pak probíhá automaticky po síti.
Využití nástroje v terénu
První věc, co doporučím po spuštění mobilní aplikace Mapy.cz je stažení offline map. To uděláte po rozkliknutí ikonky v levém dolním rohu, čímž se dostanete do menu a nyní vyberete položku Offline mapy. Objeví se výčet zemí – ano Mapy.cz si lze vzít i do zahraničí… Ovšem tam mapy nejsou tak detailní jako v Česku a na Slovensku. Ale situace se rok od roku zlepšuje. Stáhneme si tedy pro začátek mapy své domoviny. V mém případě Česko.
Po stažení aplikace doporučuji stáhnout offline mapové podklady. Jsou zdarma. A poté lze využívat mapy i bez připojení na internet.
Po stažení je třeba se ještě do aplikace přihlásit, aby bylo možné synchronizovat obsah s Moje mapy, které byly vytvořeny na počítači. Opět rozklikneme ikonku v levém dolním rohu a dostaneme se do menu aplikace, vybereme hned první položku k přihlášení do svého účtu. Zde zadáme údaje emailového účtu, pod který je účet na Mapy.cz napojený.
Aby jste mohli synchronizovat podklady vytvořené na počítači, je nutné se do aplikace přihlásit za pomocí Seznam účtu. Poté se pod Místa a trasy zpřístupní vaše uložené podklady. K tomu je však nutné mít internet.
Nyní se tak propíše všechen vytvořený obsah do mobilu. Naleznete jej již ve dvakrát zmíněném menu pod Místa a trasy. S takto načteným interiářem, kdy vidíte trasu a zajímavé body co jste si vyklikali, nelze snad, abyste zabloudili, protože celou dobu uvidíte trasu a svou polohu na obrazovce svého telefonu. Může to znít nedobrodružně. Ano papírové mapy mají své kouzlo, ale nám jde především o jednoduchost. Tak aby si mikrodobrodružství mohl užít i člověk, pro kterého mapy jsou španělská vesnice.
Výhodou používání telefonu v terénu je sledování vaší aktuální polohy.
Dejte si však pozor, abyste své zařízení zcela nevybili. Používat non-stop aktivní mapu a GPS má značné nároky na spotřebu baterie telefonu. Může se stát, že za hodinku, dvě, budete mít zcela vybitý telefon. Z toho důvodu buďto mějte připravenou power banku, nebo solární panel na tvorbu elektřiny ze sluníčka, či jednoduše mapy využívejte pouze, bude-li potřeba. Jinak mějte aplikaci vypnutou a GPS deaktivovanou.
Závěrem
Ať už to vypadá jakkoliv složitě, po pár zkušebních mikrodobrodružstvích naplánovaných pomocí tohoto nástroje, budete jistě moudřejší a celý proces bude otázkou pár minut. Osobně si totiž nedokážu plánování svých mikrodobrodružství bez Mapy.cz, již představit.
Komentáře
Jsi tady poprvé? Přečti si zde o čem mikrodobrodružství je a dozvíš se, jak již dnes říct ano dobrodružstvím, ať už jsi kdokoliv. Je to pro každého.
KOMUNITA
PŘIDEJ SE K NÁM
Web mikrodobrodružství.cz s ♡ vytvořil Marek Liška | Provozovatel a reklama | Zásady ochrany osobních údajů
Provoz webu podporuje přírodní kosmetika Podle Helen