NEPROMOKAVÁ BUNDA OD ČESKÉHO VÝROBCE HIGH POINT SUPERIOR JACKET

Superior Jacket používám již dlouhá léta, ať už při mikrodobrodružstvích, tak svých cestách do zahraničí. Bunda se mnou zažila již mnoho. Vylezla se mnou téměř na Kazbeg 5 047 m.n.m. – druhá nejvyšší hora Kavkazu, procestovala jihovýchodní Asii, ale zažila také desítky mikrodobrodružství od jara do zimy. Použití při běžné turistice na horách ani nezmiňuji, pro to byla zrozená… A jak ji po těch několika letech hodnotím?

přispěl Marek Liška

Výroba v České republice má své výhody, o kterých jsem se sám přesvědčil

Už první věc, co mě zaujalo na této bundě za necelých 5 000 Kč, což byl můj rozpočet na bundu, tak byl její výrobce. Jedná se o českou firmu, která si své oblečení šije ve vlastní dílně v Sušici. Co v tom vidím za pozitiva?

Prvním, z kterého jsem byl paf, je pozáruční servis. U mých kalhot stejnojmenné značky se mi během sesedání z koně v Gruzii natrhla o háček sedla celá vnitřní část stehna, díra jako prase. Málem jsem ukápl slzu. Kalhoty za čtyři tisíce mohu po pár letech hodit do koše, pomyslil jsem si. Ale naštěstí mě napadlo napsat do High Pointu. Za pár dní jsem kalhoty posílal poštou do Sušic a za necelý týden jsem je měl zpátky doma. Koukal jsem ihned na postižené místo a zajímalo mě, jak to sešili. V tom jsem málem spadl že židle. Nebyla tam ani stopa po natržení, které mělo určitě minimálně deset centimetrů na délku. Šikovné švadleny totiž vyměnili celý stehenní díl za nový. Poznal jsem to na živější barvě nového dílu. Byl jsem unesen. Kalhoty byly zase jako nové, a to za pár set korun. Takový servis je možný u všech produktů, což jim dává téměř neomezenou životnost, protože vadný zip, díru, natržení, to vše můžete vyměnit a dále produkt používat. A to mi z hlediska ekologie přijde skvělé… Málokterá zahraniční firma vám takový servis v ČR nabídne.

Druhým faktem je podpora a rozvoj českého podnikání. Každou korunu vnímám jako hlasovací lístek a snažím se podporovat co nejvíce lokální firmy, namísto těch asijských, či jakýchkoliv jiných.

.

Výroba oblečení značky High Point je prováděná kompletně v České Republice – od vývoje až po šití samotného produktu.
*Foto zdroj High Point.

Rychlá fakta

Materiál: BlocVent 2L (Japonsko)
Nepromokavost: 20 000 mm
Prodyšnost: 25 000 g  
Hmotnost: 559 g
Počet kapses: 4
Odvětrání: v podpaži
Info cena: 4 990,- Kč
Prodejce: www.hanibal.cz

BlocVent, ven to jde, dovnitř nikoliv

Základem bundy je japonská BlocVent s vodním sloupcem 20 000 mm. Hydrofilní polyuretanová membrána s dvouvrstvých neporézních laminátu. Díky soustavnému vývoji a pokročilé technologii, má tento materiál mimořádné schopnosti. V praxi to vypadá, že i když jsem byl celý den na dešti a tím myslím opravdu celý den, tak jsem byl pěkně v suchu a nezapařený.

Krom dobré prodyšnosti má bunda odvětrání pod pažemi.

Křest ohněm pro mou bundu byl třicetidenní pobyt ve Finsku, které jsem projížděl na kole a spal celou dobu po venku… Z toho tak dvacet pět dní propršelo. Někdy pršelo i celý den. A zažil jsem snad všechny druhy deště. Bunda to vydržela, a i po několika hodinových dešťových smrštích držela – bohužel v místních lesích a hájích, kde nebylo žádné přístřeší jsem byl plně odkázán na své oblečení. A co jsem při neustálém šlapání do pedálu ocenil ještě více, byla její prodyšnost. Na kole jsem se šlapáním zahříval, tím pádem se zapařoval z čehož se potom člověk potí… Bunda však dokázala pěkně větrat, aniž by na druhou stranu propustila všudy přítomný déšť pustit dovnitř. Takže udržovala uvnitř příjemné klima, kdy mi nebyla zima, ale ani příliš horko, abych se zase uvnitř potil jako v sauně a byl díky toho mokrý. Což když celý den prší, je docela problém.

.

Vodní sloupec 20 000 mm mě udržel v suchu i po celý den na dešti, během třiceti denní cyklo výpravy ve Finsku. Kuba, v modré bundě z Decathlonu, byl většinou promočený na kost během pár desítek minut vydatného deště…

Kamarád Kuba, který cestoval se mnou a měl nějakou obyčejnou bundu z Decathlonu, tak vysmátý jako já nebyl… Vždy po pár hodinách byl promočený a promrzlý. I když bylo zhruba dvacet stupňů, tak v totálním promočení a s větrem během jízdy, to Kubovo tělo a imunitní systém prověřilo na sto procent.

.

Zip je krytý légou, zajištěnou suchým zipem.

Krytí brady před koncem zipu.

Hastroš? V žádném případě

Anatomický padnoucí střih bundy zajištuje, že si nepřipadám jako hastroš, kdy všechno na mě visí a o sebe šustí… a při silném větru si připadám jako plachta plachetnice. Ne, vše je při správně zvolené velikosti bundy pěkně na těle, ale zároveň v tom nejsem narvaný jako ve svěrací kazajce. Bunda je dostatečně dlouhá. Když prší, tak jsem jí schopen natáhnout na až ke stehnům, aby voda plynule stékala na nepromokavé kalhoty a dále…

Anatomický padnoucí střih s dostatečně dlouhými seřiditelnými rukávy a seřiditelnou kapucí.

To platí i pro rukávy, které jsou dostatečně dlouhé, příjemně chrání zápěstí a mají konce seřiditelné suchým zipem. Takto technicky řešené rukávy zamezují vyhrnování rukávů při zvednutí paží, což je fajn. Snad tím nejdůležitější, co jsem však při deštích ocenil je kapuce. Ta je plně seřiditelná kolem obličeje a horizontálně. Má nad čelem dostatečně velký štítek, který drží a já si díky toho připadám jako v peřince, chráněný před okolními živly. Osobně jsem té možnosti nikdy nevyužil, ale kapuce je snadno sbalitelná do integrované kapsičky na zadní straně límce. Když vysvitne sluníčko a je třeba bundu sbalit do batohu, tak její hmotnost mě zatíží jen o 559 g. Za předpokladu, že je bunda suchá. Ale vyschnutí svrchní vrstvy je záležitost na pár desítek minut. Voda se totiž drží jen na povrchu bundy… Skladnost není úplný zázrak a nejspíše ultra light nadšence nenadchne, ovšem běžnému uživateli Markovi dostačuje a nijak neomezuje.

Kapuce je seřiditelná ve dvou směrech.

Na obrázcích detail nastavení okolo obličeje.

Seřiditelné technické rukávy jsou dostatečně dlouhé.

Jednodotykové stahování spodního okraje bundy

Kapsy

Ty nijak neohrožují prostup vody dovnitř, pokud jsou dobře dovřené. Mají voděodolný zip. Jejich zapínání je sice trošku těžší než u normálního zipu, ale za tu ochranu to stojí. Náprsní kapsu nejčastěji využívám pro schování telefonu, který je na tomto místě v bezpečí nejen před vodou, ale taky mechanickým poškozením, díky svému umístění.

Voděodolná náprasní kapsa je vhodná například na telefon. Všechny kapsy jsou vybaveny voděodolným zipem.

Tím jsem napověděl, že vnitřní kapsičku na mobil tak nevyužívám. Přijde mi nepraktické, kvůli každé obsluze telefonu rozepínat skoro celou bundu. Ovšem někdo to využívat může a třeba se mu k tomu hodí i vývod na sluchátka, který vnitřní kapsička na telefon má integrovaný.

Suma sumárum

Je to vůbec má první opravdu funkční bunda. S omezeným rozpočtem jsem však snad nemohl sáhnout lépe. Proč omezeným? Většina opravdu kvalitních bund na pěti tisících korunách teprve startuje. Tak jako High Point se svým Superior Jacket. Odolnost bundy proti vodě je na vysoké úrovni, tak jako u dražších modelů.

Vyřádit se takto v říčce a být stále pod oblečením suchý? Ano, to bunda Superior Jacket rozhodně umí…

V čem ovšem poté dražší modely bund vynikají je lepší prodyšnost, umí člověka více zahřát a jsou ještě hmotnostně lehčí a skladnější. Ovšem pokud se primárně chcete ochránit před deštěm při běžné turistice, cestování, mikrodobrodružstvích a nelozíte tolik do zasněžených hor, kde panují extrémní výkyvy počasí a potřebujete skvělou prodyšnost, abyste se nezapařili, tak Superior Jacket je skvělou volbou za super peníze. Volbou na několik dlouhých let a i po nich bude bunda stále funkční. Jen trochu vybledlá. Ale to jí dodává na přitažlivosti ne? Protože jde vidět, že jí používám. No a když se něco pokazí, tak poputuje na opravu do Sušic.

V roce 2019 je již dostupná druhá generace Superior Jacket. Podle parametrů není v ničem horší. Hlavní nepromokavý materiál BlocVent byl zachován. Vylepšení se však dostalo střihu a výslednému designu bundy. Za mě více koresponduje s nynějšími moderními trendy v módě… Novinkou také je nový inovovaný jednodotykový systém stahování rukávů. A spousty dalších drobných detailů, které už si budete muset v praxi osahat sami. Věřím však, že neprohloupíte. S cenou se však již dostáváme nad pět tisíc korun.

*Recenzovaná bunda byla zakoupena v Hanibalu v roce 2016 s cenovkou 4 990 Kč.

Hodnocení

  • Odolnost proti vodě 90% 90%
  • Prodyšnost 65% 65%
  • Odolnost proti větru 90% 90%
  • Hřejivost 50% 50%
  • Poměr cena/výkon 85% 85%

Komentáře

Jsi tady poprvé? Přečti si zde o čem mikrodobrodružství je a dozvíš se, jak již dnes říct ano dobrodružstvím, ať už jsi kdokoliv. Je to pro každého.

Web mikrodobrodružství.cz s ♡ vytvořil Marek Liška | Provozovatel a reklama | Zásady ochrany osobních údajů


Provoz webu podporuje přírodní kosmetika Podle Helen